Gry strategiczne

Gry strategiczne

Wśród szeregu rozlicznych rodzajów gier komputerowych wartą wyszczególnienia kategorią okazują się gry strategiczne. Są to gry, jakie wyróżniają się nie tyle koniecznością pokonania wroga siłą fizyczną, a więc biciem się, strzelaniem do siebie nawzajem czy ściganiem się, co przede wszystkim do osiągnięcia wyraźnego sukcesu niewątpliwie ważne jest postawienie na przykład na taktykę. Trzeba mieć zwarty plan dotyczący tego, w jaki sposób zabrać się za granie, a dopiero wprowadzać w czyny obrany plan.

Jeszcze jedna kwestia to to, że tak jak w grach typowo manualnych wiele zależne jest zwłaszcza od losu, niekiedy przypadku tak w dziedzinie gier strategicznych niewątpliwie najważniejszy jest plan, bez którego nic dokładnie nie zdziałamy. Strategia, zamiary, wiedza – to wszystko jest podstawą do grania z zadowalającymi efektami. Typowa gra strategiczna charakteryzuje się niekoniecznie graniem na komputerze. Tego typu gry były już dawno temu wymyślane jako gry planszowe. Są to gry albo jednoosobowe albo wieloosobowe, to już kwestia charakteru konkretnej gry.

W nich najważniejsze jest to, aby rozgrywać na przykład historyczne bitwy, ale na pionki czy żetony. Gracze wręcz odtwarzają je. Ponadto pole planszy ma być odzwierciedleniem typu terenu bitewnego. Co więcej bywają także takie gry, w których trzeba wykazać się logiką myślenia, ale też połączeniem jej ze sprytem oraz zręcznością.

Artykuł dzięki: